Начало Местен фокус Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
9245
България

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов.Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

| 07 Ноември 2024, 08:00 ч.
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Снимка © Христо Касабов / БТА

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов. Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

Областна дирекция на МВР – Благоевград издирва Димитрина Христова Толева на 61 години от град Петрич. Това се посочва в информация, предоставена от Йорданка Шаркова -  говорител на Областна дирекция на МВР-Благоевград. Жената е в неизвестност от 28.08.2024 година. Висока е около 167см. с кафяви очи, дълга и прошарена коса, слабо телосложение. Изчезналата жена е била облечена с черно долнище, сива тениска и оранжево горнище.

"Тя изчезна без следа. Леля ми, която винаги е била близо до дома, никога не е отсъствала за повече от час и половина, е изчезнала. Тя обича спокойствието и уюта на дома и градината си – нейното убежище. Тя не е човек, който би изчезнал просто така", каза племенникът на изчезналата жена Борислав Христов. 

"Леля ми не е богата, не е публична личност. Тя е тиха жена, която страда от недиагностицирани епизоди на шизофрения и води п

Заради ремонта на ул. „Опълченска” се въвежда временна организация на движението в София, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. 

От днес, 18 ноември, до 31 декември т. г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. „Опълченска“ между улиците „Цар Симеон“ и „Пиротска“.

Продължава действащата организация по ул. „Опълченска“ между бул. „Сливница“ и ул. „Цар Симеон“, както и по източното пътно платно на ул. „Опълченска“ между ул. „Пиротска“ и бул. „Тодор Александров“, като движението се извършва двупосочно в западното пътно платно на ул. „Опълченска“ в посочения участък.

За същия период се въвежда и временна организация на движението на част от линиите на градския транспорт. 

Повече инфор

В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова. 

Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.

През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.

Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за  , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.

Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.

Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан

На днешното си заседание общинските съветници в Кърджали разрешиха да се допусне изменение на Общ и на Подоробен устройствени планове в землището на две съседни села - Вишеград и Островица, с което да се създадат условия за инвестиционно намерение за създаване на фотоволтаичен парк от над 200 дка. Точката предизвика реакцията на групите съветници в ОбС и бе приета само с гласовете на ДПС.

Според представената от кмета Ерол Мюмюн докладна измененията ще послужат за промяна на предназначението на земеделската земя за неземеделски цели и за издаване на виза за проучване.

Своето намерение да гласуват „против“ изразиха още преди заседанието от групата на „Възраждане“. Те се мотивираха с това, че предложението е внесено в последния момент, без да има яснота по него правено ли е проучване за икономически ползи и вреди за Общината. Съветниците откроиха и

Припомняме, че Преслав е втората столица на Първото българско царство. През 9-10 век градът се превръща в център на първата българска книжовна школа – Преславската. Преслав се свързва с възхода на българското просветителство и култура, наричан още Златен век, и с царуването на Симеон I - един от ранните български будители. В Преславската книжовна школа в края на 9-ти и началото на 10-ти век е създадена кирилицата.

Златната църква

Т.нар. златна църква е личната църква на цар Симеон, тя е с интимен характер. Владетелят решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител, каза проф. Попконстантинов. Теренът, на който е изградена, е бил с голяма денивелация, имаме конструкция с много насипи, укрепена със стени от камък. Църквата е изградена така, че да бъде като доминанта навсякъде. Храмът е бил с мраморен под, посочи археологът. Той допълни, че теренът в подножието на църквата е бил гъсто населен.

По думите му при разкопките там е открита белоглинена преславска керамика, която е специфична и се откроява от византийската. Имаме докуменатлен материал, че тя е местно производство от местни работилници за белоглинена преславска керамика, разположени в района, където има и работилници за обработване на мрамор, отбеляза проф. Попконстантинов. Касае се за т.нар. императорски работилници, каквито има и във Византия, но тук с много по-малки размери, обясни ученият. 

Златната църква е интересна със своя архитектурен план, тя е една единствена със своята планова схема у нас до този момент. Според някои изследователи църквата е изградена по подражание на храма в Аахен (най-старата църква в Северна Европа, която се намира в днешна Германия, бел.ред.) от времето на Карл Велики.

Оперативните дежурни в областна администрация ми предадоха информация за паднали дървета заради силния вятър, но няма затворени пътища в региона, съобщи областният управител проф. Андрияна Андреева.

Тя допълни, че дърветата са отстранени, никъде няма прекъснато електрозахранване. По думите обстановката в областта е спокойна, независимо от някои поражения с материален характер.

До този момент няма наводнени обществени сгради или пътища в региона, каза още проф. Андреева.

Тя съобщи още, че от всички общини в областта единствено Община Варна не е представила доклад за зимната си готовност. Преди две седмици на среща при нея такъв документ е нямала и Община Дългопол, но тя вече го е предоставила. 

Свързала съм се с кмета на Община Варна Благомир Коцев, но към момента не е представен такъв доклад и няма сключени договори за зимна поддържка, обобщи проф. Ан

Българското дружество по алергология (БДА) проведе отчетно-изборно събрание и избра ново ръководство с мандат 2024-2026. Това съобщиха от дружеството.

Новият председател на БДА е д-р Симеон Узунов - алерголог от УМБАЛ „Александровска“ - София и асистент в Катедрата по алергология в Медицинския университет в София. Научните му интереси са в областта на тежката бронхиална астма, алергичния ринит, инсект алергията, хронична уртикария и ангиоедем. Досегашният председател с два мандата проф. Мария Стаевска беше избрана за заместник-председател на дружеството.   

За председателската позиция, освен кандидатурата на д-р Узунов, е била издигнати и тази на д-р Силвия Новакова, алерголог от УМБАЛ „Св. Георги”, Пловдив. В кратките си речи и двамата кандидати посочиха, че ако бъдат избрани, ще заложат на продължаване на положителните практики, запазв

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Служебното правителство работи, за разлика от други институции, които трябва да работят в интерес на хората, защото те затова са ги избрали. Така коментира пред журналисти служебният министър-председател Димитър Главчев петия неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание. Служебният премиер е на посещение на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Кулата“. 

Главчев изрази надежда да бъде избрано редовно правителство. "Не сме виновни ние от служебното правителство, че няма избрано редовно такова, но първо трябва да се избере председател", каза още служебният министър-председател.  

Днес и при петия опит не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж отново бяха гласувани номинациите на Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Народните представители ще се съберат отново в рамките на първо з

В Плевен започна благотворителната кампания, организирана от общността на мотористите, под наслов „Мото Коледа“. Тя се провежда за 13-а година, съобщи Божана Костова от организаторите.

Над 30 кутии за събиране на дарения вече са разположени на различни места в града. Започнаха и някои от инициативите, свързани с кампанията тази година, добави Костова.

През изминалата събота се е състояла „Конска Мото Коледа“, организирана в Конната база в квартал „Сторгозия“. Малки и големи са имали възможността да яздят кон като на място е имало поставени кутии за дарения. Инициативата ще продължи и през следващата събота, допълни Костова.

Поредицата от събития, посветени на благотворителната инициатива в Плевен, ще продължат на 15 декември с маратон под наслов „Тичай с Мото Коледа Плевен“. Предвидени са два маршрута – къс за

Атриумът е изграден по подобие на ранновизантийските храмове. В притвора и в атриума стоят непокръстените, като след като приемат християнството, те се допускат да влязат в същинския храм, обясни ученият. Той каза, че стенописи в църквата не е имало, като тя е била украсена с преславска рисувана керамика.

Той показа надпис в Златната църква, който подсказва, че тя е посветена на Свети Йоан Кръстител. "300 на сто съм убеден, че цар Симеон е бил силно впечатлен", коментира ученият и посочи, че топографията на района напомня на Симеон за Константинопол и той решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител.

С приемането на християнството свети цар Борис успява да обедини онази сложна амалгама от Първото българско царство и е прозрял, че само чрез ограмотяване неговите поданици ще могат да проумеят защо са на тази земя, защо са и негови поданици, каза още видният и дългогодишен изследовател на Преслав проф. Попконстантинов.

Дворцовият център на Велики Преслав

Намираме се в т.нар. вътрешен град на Преслав, наречен Велики Преслав в писмените извори. Опити за разкопки са правени от проф. Васил Златарски през 1899 г. в тази част, където е т.нар. Източен дворец, посочи ученият. Той каза, че по-детайлни разкопки след него прави Карел Шкорпил и вече започват усилените проучвания от този ранен период след близо 40 години. Длъжни сме да упоменем проучвателите, защото благодарение на тях дължим това, което виждаме. Това са Вера Мавродинова, Никола Мавродинов и моят учител в областта на археологията проф. Станчо Ваклинов, който дълги години беше ректор на Великотърновския университет и един от най-отявлените проучватели на Велики Преслав, каза професорът. Той си припомни, че като студент през 1964 г., тук, на разкопките, е провеждал практиката си по археология. Тази година се навършват 60 години, откакто съм започнал да работя тук, отбеляза ученият. 

Основите на аула (укрепеният дворец)

От източната страна виждаме основите на аул, който е построен по време на кан Омуртаг, така както е в първобългарските надписи, посочи Попконстантинов. В този първоначален аул имаме разкрити основи от сгради, които се намират в северозападната част на т.нар. вътрешен град. Тук именно се намират дворците и един от храмовете, който е проучен - дворцовата базилика, каза археологът, който и до днес консултира своите колеги при откритията им във Велики Преслав. Храмът респектира със своята монументалност. Най-вероятно от тук Йоан Цимисхи е взел като най-ценен трофей не толкова короната на наследника на цар Петър, а чудотворната икона на Света Богородица, предположи Попконстантинов. Той е на мнение, че за цар Симеон е бил по-важен именно този акт и е отбелязан в миниатюрите как е бил посрещнат в Константинопол с колесница, защото за него е било по-важно да десакрализира града, отколкото короната и пленения цар. 

През 893 г. се предполага, че е била преместена столицата от Плиска в Преслав. Провел се е т.нар. Преславски събор, на който цар Борис решава да детронира Владимир Расате, изтегля Симеон от Константинопол, където е бил замонашен заради идеята на Борис Симеон да бъде монах и израствайки в йерархията да оглави и Българската православна църква. Но повратът на събитията налага снемане на монашеското расо и навяване на царските одежди, припомня историята на България от този период проф. Попконстантинов. Именно тук започва голямото преустройство на аула - от една малка крепост, той прераства в столица. Да не се учудваме защо той решава да бъде именно тук столицата – тя му напомня за Константинопол, посочи проф. Попконстантинов. 

Тронната палата

Ученият разказа, че първата му дисертация за кандидат за историческите науки, днес доктор, е била за монументалната архитектура през Първото българско царство. Тронът в двореца на Преслав, за който няма план, се намира в северната част на двореца по подобие на Плиска. Сградата на двореца е на височина не по-малко от 15 метра, с много плътни основи, които да поддържат втория етаж, посочи проф. Попконстантинов. 

Що се отнася до жилищния дворец, археологът посочи, че монументалният характер на изграждане на този дворец рязко се откроява, което дава основание да изкаже предположението, че този т.нар. жилищен дворец, е от един по-късен период. Най-логичното е да е от времето на Второто българско царство, когато братята Асеневци го възстановяват, предположи ученият. Той припомни събитията, при които братът на Асеневци Петър отстъпва престола и за да има приемственост идва в Преслав. Дворецът има шест помещения, коридор, 12 кв. м всяко помещение само за себе си. Жилищният дворец е върху пласт от насипи, в който има керамика от 12-14 век, отбеляза ученият. 

Археолог на световно ниво - проф. Казимир Попконстантинов

Проф. Попконстантинов е роден през 1942 г. в село Гарван, завършва Софийската духовна семинария, а след това специалност „История“ във Великотърновския университет. През годините е бил декан на историческия и православния факултети на университета, създател е на специалностите „Археология“ и „Балканистика“, преподавал е в университети в Залцбург, Кьолн и Фрайбург, според историка проф. Андрей Андреев. По думите му за своята впечатляваща 50-годишна професионална дейност като археолог проф. Попконстантинов е направил открития, чиято значимост надхвърля границите на България.

Сред тях са проучванията на скалния манастир в Крепча, на Преображенския манастир и Момина крепост край Велико Търново, дворцовия комплекс в Преслав, откритието на първия надпис на кирилица, датиран от 921 година. През 2010 г. изтъкнатият учен откри част от мощите на Св. Йоан Предтеча, което беше доказано от независими лаборатории в Портсмут и Копенхаген.

Проф. Попконстантинов е един от най-изтъкнатите специалисти по епиграфика в световен мащаб. Носител е на Хердеровата награда, отличието „Златен век“ и ордена "Св. апостол Андрей Първозвани" връчен му от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, почетен златен медал на Великотърновския университет за приносите му в областта на старобългарската епиграфика, в развитието на славистиката и старобългаристиката и в изследването на средновековната българска култура и за утвърждаване на престижа на висшето училище.

Казимир Попконстантинов е световен изследовател, учен, откривател и феноменален човек, казва за него режисьорът Станимир Трифонов, автор на пълнометражния филм „Казимир“ на премиерата на филма през януари тази година във Велико Търново. Преподавателите на Попконстантинов - историкът проф. Станчо Ваклинов и професорът по история на българския език Иван Гълъбов, "запалват" в него искрата към миналото и той прави проучвания на археологическия комплекс в Преслав, надписите в село Крепча, открива мощите на Св. Йоан Предтеча край Созопол.

Както информирахме, нов зид, водопровод и пещ бяха открити при археологически проучвания в района на владетелската резиденция във Велики Преслав.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
Ваксинанационното покритие срещу грип се е увеличило с до три-четири пъти през последните години, каза служебният здравен министър Галя Кондева
Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването ...
Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от Шенгенското пространство, очаква се потвърждение през декември, съобщи МВР
България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и мор ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в С ...
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Тикер в 07:10 ч.
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингап ...
Начало Местен фокус
9245
България

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов.Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

| 07 Ноември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Снимка © Христо Касабов / БТА

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов. Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

Областна дирекция на МВР – Благоевград издирва Димитрина Христова Толева на 61 години от град Петрич. Това се посочва в информация, предоставена от Йорданка Шаркова -  говорител на Областна дирекция на МВР-Благоевград. Жената е в неизвестност от 28.08.2024 година. Висока е около 167см. с кафяви очи, дълга и прошарена коса, слабо телосложение. Изчезналата жена е била облечена с черно долнище, сива тениска и оранжево горнище.

"Тя изчезна без следа. Леля ми, която винаги е била близо до дома, никога не е отсъствала за повече от час и половина, е изчезнала. Тя обича спокойствието и уюта на дома и градината си – нейното убежище. Тя не е човек, който би изчезнал просто така", каза племенникът на изчезналата жена Борислав Христов. 

"Леля ми не е богата, не е публична личност. Тя е тиха жена, която страда от недиагностицирани епизоди на шизофрения и води п

Заради ремонта на ул. „Опълченска” се въвежда временна организация на движението в София, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. 

От днес, 18 ноември, до 31 декември т. г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. „Опълченска“ между улиците „Цар Симеон“ и „Пиротска“.

Продължава действащата организация по ул. „Опълченска“ между бул. „Сливница“ и ул. „Цар Симеон“, както и по източното пътно платно на ул. „Опълченска“ между ул. „Пиротска“ и бул. „Тодор Александров“, като движението се извършва двупосочно в западното пътно платно на ул. „Опълченска“ в посочения участък.

За същия период се въвежда и временна организация на движението на част от линиите на градския транспорт. 

Повече инфор

В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова. 

Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.

През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.

Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за  , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.

Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.

Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан

На днешното си заседание общинските съветници в Кърджали разрешиха да се допусне изменение на Общ и на Подоробен устройствени планове в землището на две съседни села - Вишеград и Островица, с което да се създадат условия за инвестиционно намерение за създаване на фотоволтаичен парк от над 200 дка. Точката предизвика реакцията на групите съветници в ОбС и бе приета само с гласовете на ДПС.

Според представената от кмета Ерол Мюмюн докладна измененията ще послужат за промяна на предназначението на земеделската земя за неземеделски цели и за издаване на виза за проучване.

Своето намерение да гласуват „против“ изразиха още преди заседанието от групата на „Възраждане“. Те се мотивираха с това, че предложението е внесено в последния момент, без да има яснота по него правено ли е проучване за икономически ползи и вреди за Общината. Съветниците откроиха и

Припомняме, че Преслав е втората столица на Първото българско царство. През 9-10 век градът се превръща в център на първата българска книжовна школа – Преславската. Преслав се свързва с възхода на българското просветителство и култура, наричан още Златен век, и с царуването на Симеон I - един от ранните български будители. В Преславската книжовна школа в края на 9-ти и началото на 10-ти век е създадена кирилицата.

Златната църква

Т.нар. златна църква е личната църква на цар Симеон, тя е с интимен характер. Владетелят решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител, каза проф. Попконстантинов. Теренът, на който е изградена, е бил с голяма денивелация, имаме конструкция с много насипи, укрепена със стени от камък. Църквата е изградена така, че да бъде като доминанта навсякъде. Храмът е бил с мраморен под, посочи археологът. Той допълни, че теренът в подножието на църквата е бил гъсто населен.

По думите му при разкопките там е открита белоглинена преславска керамика, която е специфична и се откроява от византийската. Имаме докуменатлен материал, че тя е местно производство от местни работилници за белоглинена преславска керамика, разположени в района, където има и работилници за обработване на мрамор, отбеляза проф. Попконстантинов. Касае се за т.нар. императорски работилници, каквито има и във Византия, но тук с много по-малки размери, обясни ученият. 

Златната църква е интересна със своя архитектурен план, тя е една единствена със своята планова схема у нас до този момент. Според някои изследователи църквата е изградена по подражание на храма в Аахен (най-старата църква в Северна Европа, която се намира в днешна Германия, бел.ред.) от времето на Карл Велики.

Оперативните дежурни в областна администрация ми предадоха информация за паднали дървета заради силния вятър, но няма затворени пътища в региона, съобщи областният управител проф. Андрияна Андреева.

Тя допълни, че дърветата са отстранени, никъде няма прекъснато електрозахранване. По думите обстановката в областта е спокойна, независимо от някои поражения с материален характер.

До този момент няма наводнени обществени сгради или пътища в региона, каза още проф. Андреева.

Тя съобщи още, че от всички общини в областта единствено Община Варна не е представила доклад за зимната си готовност. Преди две седмици на среща при нея такъв документ е нямала и Община Дългопол, но тя вече го е предоставила. 

Свързала съм се с кмета на Община Варна Благомир Коцев, но към момента не е представен такъв доклад и няма сключени договори за зимна поддържка, обобщи проф. Ан

Българското дружество по алергология (БДА) проведе отчетно-изборно събрание и избра ново ръководство с мандат 2024-2026. Това съобщиха от дружеството.

Новият председател на БДА е д-р Симеон Узунов - алерголог от УМБАЛ „Александровска“ - София и асистент в Катедрата по алергология в Медицинския университет в София. Научните му интереси са в областта на тежката бронхиална астма, алергичния ринит, инсект алергията, хронична уртикария и ангиоедем. Досегашният председател с два мандата проф. Мария Стаевска беше избрана за заместник-председател на дружеството.   

За председателската позиция, освен кандидатурата на д-р Узунов, е била издигнати и тази на д-р Силвия Новакова, алерголог от УМБАЛ „Св. Георги”, Пловдив. В кратките си речи и двамата кандидати посочиха, че ако бъдат избрани, ще заложат на продължаване на положителните практики, запазв

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Служебното правителство работи, за разлика от други институции, които трябва да работят в интерес на хората, защото те затова са ги избрали. Така коментира пред журналисти служебният министър-председател Димитър Главчев петия неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание. Служебният премиер е на посещение на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Кулата“. 

Главчев изрази надежда да бъде избрано редовно правителство. "Не сме виновни ние от служебното правителство, че няма избрано редовно такова, но първо трябва да се избере председател", каза още служебният министър-председател.  

Днес и при петия опит не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж отново бяха гласувани номинациите на Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Народните представители ще се съберат отново в рамките на първо з

В Плевен започна благотворителната кампания, организирана от общността на мотористите, под наслов „Мото Коледа“. Тя се провежда за 13-а година, съобщи Божана Костова от организаторите.

Над 30 кутии за събиране на дарения вече са разположени на различни места в града. Започнаха и някои от инициативите, свързани с кампанията тази година, добави Костова.

През изминалата събота се е състояла „Конска Мото Коледа“, организирана в Конната база в квартал „Сторгозия“. Малки и големи са имали възможността да яздят кон като на място е имало поставени кутии за дарения. Инициативата ще продължи и през следващата събота, допълни Костова.

Поредицата от събития, посветени на благотворителната инициатива в Плевен, ще продължат на 15 декември с маратон под наслов „Тичай с Мото Коледа Плевен“. Предвидени са два маршрута – къс за

Атриумът е изграден по подобие на ранновизантийските храмове. В притвора и в атриума стоят непокръстените, като след като приемат християнството, те се допускат да влязат в същинския храм, обясни ученият. Той каза, че стенописи в църквата не е имало, като тя е била украсена с преславска рисувана керамика.

Той показа надпис в Златната църква, който подсказва, че тя е посветена на Свети Йоан Кръстител. "300 на сто съм убеден, че цар Симеон е бил силно впечатлен", коментира ученият и посочи, че топографията на района напомня на Симеон за Константинопол и той решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител.

С приемането на християнството свети цар Борис успява да обедини онази сложна амалгама от Първото българско царство и е прозрял, че само чрез ограмотяване неговите поданици ще могат да проумеят защо са на тази земя, защо са и негови поданици, каза още видният и дългогодишен изследовател на Преслав проф. Попконстантинов.

Дворцовият център на Велики Преслав

Намираме се в т.нар. вътрешен град на Преслав, наречен Велики Преслав в писмените извори. Опити за разкопки са правени от проф. Васил Златарски през 1899 г. в тази част, където е т.нар. Източен дворец, посочи ученият. Той каза, че по-детайлни разкопки след него прави Карел Шкорпил и вече започват усилените проучвания от този ранен период след близо 40 години. Длъжни сме да упоменем проучвателите, защото благодарение на тях дължим това, което виждаме. Това са Вера Мавродинова, Никола Мавродинов и моят учител в областта на археологията проф. Станчо Ваклинов, който дълги години беше ректор на Великотърновския университет и един от най-отявлените проучватели на Велики Преслав, каза професорът. Той си припомни, че като студент през 1964 г., тук, на разкопките, е провеждал практиката си по археология. Тази година се навършват 60 години, откакто съм започнал да работя тук, отбеляза ученият. 

Основите на аула (укрепеният дворец)

От източната страна виждаме основите на аул, който е построен по време на кан Омуртаг, така както е в първобългарските надписи, посочи Попконстантинов. В този първоначален аул имаме разкрити основи от сгради, които се намират в северозападната част на т.нар. вътрешен град. Тук именно се намират дворците и един от храмовете, който е проучен - дворцовата базилика, каза археологът, който и до днес консултира своите колеги при откритията им във Велики Преслав. Храмът респектира със своята монументалност. Най-вероятно от тук Йоан Цимисхи е взел като най-ценен трофей не толкова короната на наследника на цар Петър, а чудотворната икона на Света Богородица, предположи Попконстантинов. Той е на мнение, че за цар Симеон е бил по-важен именно този акт и е отбелязан в миниатюрите как е бил посрещнат в Константинопол с колесница, защото за него е било по-важно да десакрализира града, отколкото короната и пленения цар. 

През 893 г. се предполага, че е била преместена столицата от Плиска в Преслав. Провел се е т.нар. Преславски събор, на който цар Борис решава да детронира Владимир Расате, изтегля Симеон от Константинопол, където е бил замонашен заради идеята на Борис Симеон да бъде монах и израствайки в йерархията да оглави и Българската православна църква. Но повратът на събитията налага снемане на монашеското расо и навяване на царските одежди, припомня историята на България от този период проф. Попконстантинов. Именно тук започва голямото преустройство на аула - от една малка крепост, той прераства в столица. Да не се учудваме защо той решава да бъде именно тук столицата – тя му напомня за Константинопол, посочи проф. Попконстантинов. 

Тронната палата

Ученият разказа, че първата му дисертация за кандидат за историческите науки, днес доктор, е била за монументалната архитектура през Първото българско царство. Тронът в двореца на Преслав, за който няма план, се намира в северната част на двореца по подобие на Плиска. Сградата на двореца е на височина не по-малко от 15 метра, с много плътни основи, които да поддържат втория етаж, посочи проф. Попконстантинов. 

Що се отнася до жилищния дворец, археологът посочи, че монументалният характер на изграждане на този дворец рязко се откроява, което дава основание да изкаже предположението, че този т.нар. жилищен дворец, е от един по-късен период. Най-логичното е да е от времето на Второто българско царство, когато братята Асеневци го възстановяват, предположи ученият. Той припомни събитията, при които братът на Асеневци Петър отстъпва престола и за да има приемственост идва в Преслав. Дворецът има шест помещения, коридор, 12 кв. м всяко помещение само за себе си. Жилищният дворец е върху пласт от насипи, в който има керамика от 12-14 век, отбеляза ученият. 

Археолог на световно ниво - проф. Казимир Попконстантинов

Проф. Попконстантинов е роден през 1942 г. в село Гарван, завършва Софийската духовна семинария, а след това специалност „История“ във Великотърновския университет. През годините е бил декан на историческия и православния факултети на университета, създател е на специалностите „Археология“ и „Балканистика“, преподавал е в университети в Залцбург, Кьолн и Фрайбург, според историка проф. Андрей Андреев. По думите му за своята впечатляваща 50-годишна професионална дейност като археолог проф. Попконстантинов е направил открития, чиято значимост надхвърля границите на България.

Сред тях са проучванията на скалния манастир в Крепча, на Преображенския манастир и Момина крепост край Велико Търново, дворцовия комплекс в Преслав, откритието на първия надпис на кирилица, датиран от 921 година. През 2010 г. изтъкнатият учен откри част от мощите на Св. Йоан Предтеча, което беше доказано от независими лаборатории в Портсмут и Копенхаген.

Проф. Попконстантинов е един от най-изтъкнатите специалисти по епиграфика в световен мащаб. Носител е на Хердеровата награда, отличието „Златен век“ и ордена "Св. апостол Андрей Първозвани" връчен му от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, почетен златен медал на Великотърновския университет за приносите му в областта на старобългарската епиграфика, в развитието на славистиката и старобългаристиката и в изследването на средновековната българска култура и за утвърждаване на престижа на висшето училище.

Казимир Попконстантинов е световен изследовател, учен, откривател и феноменален човек, казва за него режисьорът Станимир Трифонов, автор на пълнометражния филм „Казимир“ на премиерата на филма през януари тази година във Велико Търново. Преподавателите на Попконстантинов - историкът проф. Станчо Ваклинов и професорът по история на българския език Иван Гълъбов, "запалват" в него искрата към миналото и той прави проучвания на археологическия комплекс в Преслав, надписите в село Крепча, открива мощите на Св. Йоан Предтеча край Созопол.

Както информирахме, нов зид, водопровод и пещ бяха открити при археологически проучвания в района на владетелската резиденция във Велики Преслав.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Ваксинанационното покритие срещу грип се е увеличило с до три-четири пъти през последните години, каза служебният здравен министър Галя Кондева
Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от Шенгенското пространство, очаква се потвърждение през декември, съобщи МВР
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.